Devatero pro bezpečné internetové bankovnictví

Naše internetové bankovnictví je dobře zabezpečené. Opravdu velmi dobře. A pokud dodržujete základní bezpečnostní zásady a používáte zdravý rozum, není se čeho bát. Jsme rádi, že následující devatero má v malíku většina našich klientů. Ujistěte se, že nejste výjimka.

1. Používejte bezpečný počítač

K internetovému bankovnictví se připojujte jen z bezpečných a známých počítačů. V pohodě je domácí a pracovní počítač, naopak u počítačů v internetových kavárnách a na dalších veřejných místech nikdy nevíte, co je na nich nainstalované a kdo všechno k nim má přístup. Pokud jste na cestách, spolehněte se raději na ČSOB Smart v mobilu.

2. Chraňte své přihlašovací údaje

Přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví (Identifikační číslo, uživatelské jméno, heslo) si nepište na papírky u monitoru nebo do peněženky. Nikdy a nikomu je neříkejte ani neposílejte (viz bod 7). Pokud se bojíte, že údaje zapomenete a budete je pak muset složitě obnovovat, doporučujeme používat speciálního elektronického správce hesel.

Seznam důvěryhodných adres:

3. Hesla volte pečlivě

Nepoužívejte jednoduchá a snadno odvoditelná hesla. Vyhněte se datům narození, částem telefonního čísla, po sobě jdoucím číslicím a písmenům apod. Neškodí také si heslo jednou za čas změnit. Velkou, ale bohužel velmi rozšířenou chybou je používat to samé heslo pro víc služeb. Ideální je, co služba nebo účet, to jiné a dostatečně silné heslo.

4. Mobil nedávejte z ruky

Svůj mobil nenechávejte bez dozoru ani ho nikomu nepůjčujte. Jednak v něm jistě máte spoustu citlivých dat, jednak funguje jako klíč do vašeho internetového bankovnictví. Základ je mít zámek displeje, stahovat aplikace jen z oficiálních zdrojů a pravidelně vše aktualizovat.

V našem článku najdete 5 kroků, které váš mobil ochrání před hackery.

5. Adresu internetového bankovnictví zadávejte ručně

Kdykoli se přihlašujete do internetového bankovnictví, je nejlepší vyťukat do prohlížeče adresu www.csob.cz a kliknout vpravo nahoře na ikonku internetového bankovnictví. Máte tak jistotu, že se nedostanete přes falešný odkaz na tzv. phishingovou stránku.

Pro jistotu si také vždy zkontrolujte, že v řádku s internetovou adresou je ikona zámečku (umístění se v různých prohlížečích liší). Tak poznáte, že je stránka zabezpečená.

6. Neotevírejte podezřelé e-maily a soubory

E-maily od neznámých adresátů nebo s podezřelým předmětem či obsahem hned mažte. Neodpovídejte, neklikejte na přílohy ani odkazy. Mějte na paměti, že ČSOB ani žádná jiná seriózní instituce nikdy nežádá klienty, aby jí posílali údaje o kartě, hesla a PINy e-mailem. Nejste si jistí, jestli je e-mail skutečně od nás nebo ne? Radši nám zavolejte na 495 800 111.

Tady najdete 7 znaků, jak bezpečně poznat podvodný e-mail.

7. Průběžně kontrolujte historii plateb

Čím dříve nahlásíte bance podezřelou transakci, tím vyšší je šance, že s tím ještě půjde něco dělat. Proto si pravidelně kontrolujte historii plateb (Pohyby) v internetovém bankovnictví nebo v ČSOB Smart. Nebo si zapněte službu ČSOB Info 24/Moje info a o každé platbě z účtu nebo kartou dostanete oznámení SMSku nebo e-mailem jakmile proběhne.

8. Čtěte komunikaci s bankou

E-maily, dopisy a další zprávy z banky nejsou vždycky zábavné. Za to často bývají důležité a vyplatí se je číst pozorně. Platí to i třeba pro notifikace z ČSOB Smart klíče. Než platbu potvrdíte, vždycky mrkněte na shrnutí platebních údajů v aplikaci. Jestli sedí k údajům v internetovém bankovnictví nebo jestli např. u částky nemáte o nulu víc nebo míň.

9. Chraňte svůj privátní klíč na čipové kartě

Používáte-li čipovou kartu, mějte na paměti, že elektronický podpis nahrazuje váš vlastnoruční podpis. Nenechávejte kartu nikdy bez dozoru, nikomu nesdělujte její PIN ani si ho nikam nepište (viz bod 2). Jakmile kartu zrovna nepotřebujete, vyndejte ji ze čtečky a uložte na bezpečné místo.

Průvodní dopis s kódy PIN a PUK mějte také bezpečně uložený, ovšem odděleně od čipové karty.