Ztracený nebo ukradený mobil: Co dělat a jak ho najít
02/2020
Ztratit mobil před pár lety a dnes, to je sakra rozdíl. Dávno nejde o těch pár tisíc za nový přístroj, ale i o soukromá data a peníze ve Smartbankingu, Apple Pay nebo Google Pay – jejichž zneužití by vás přišlo ještě dráž. Přečtěte si, co dělat a jak mobil zase co nejrychleji najít.
Mobil je fuč? Kontaktujte banku, operátora a policii
1. Zavolejte do banky a zablokujte si mobilní appky
V ČSOB vám na lince 495 800 111 deaktivujeme Smartbanking a taky Smart klíč nebo příjem SMS klíčů, aby se s ukradeným mobilem nikdo nemohl přihlásit do vašeho internetového bankovnictví nebo nakupovat na internetu.
Na infolince jde vypnout i placení mobilem s Apple Pay, Google Pay nebo Garmin Pay (plastové karty přitom budou fungovat dál). Pokud máte v mobilu víc bank, nezbývá než obvolat je postupně všechny. Když pak mobil najdete, appky jen znovu aktivujete a jede se dál.
2. Mobilní operátor zablokuje SIM kartu
Před tím, aby zloději z vašeho čísla volali do zahraničí a posílali prémiové SMS, vás ochrání zablokování SIM karty od operátora. Na zablokované SIM kartě jsou blokované pouze odchozí hovory, SMS a internetové služby. Vy i kdokoli jiný se na ni pořád dovoláte.
Počítejte s tím, že na policii musíte doložit, že jste vlastníkem telefonu. Tedy přinést servisní/záruční list (bývá v krabičce s novým telefonem) s výrobním číslem IMEI.
Neseďte v koutě a zkuste najít mobil sami na dálku
Na mobilech je super, že jdou docela dobře najít i jinak než hledáním po všech čertech. První, co se nabízí, je na mobil od někoho zavolat. Jenže to nemusí být k ničemu, když v okolí nikdo nebude nebo máte vypnutý zvuk. A zloděj, ten se s vámi určitě bavit nebude. Leda by chtěl výkupné.
Pokud to tedy nikdo to nebere, nevadí. Naštěstí jsou ještě další možnosti. Přihlaste se ke svému účtu na Google nebo iCloudu a hned můžete svůj mobil na dálku:
- Prozvonit přes internet – To má tu výhodu, že mobil vždy hraje na plné pecky, i když máte vypnutý zvuk. Jestli je někdo poblíž, uslyší ho.
- Zamknout a označit jako ztracený – S takto zamčeným mobilem se dá dělat jen jediné: zavolat na číslo, které si sami určíte, případně si přečíst na displeji krátký vzkaz pro nálezce.
- Odhlásit se ze svých účtů – Tím, že se odhlásíte ze svého Google nebo iCloud účtu, zamezíte nálezci přístup k svým soukromým datům. Vyhledávací funkce ale budou fungovat dál.
- Smazat účet – Když šance na rychlé nalezení klesnou k nule, smažte svůj účet. Přijdete sice o uložená data i o možnost mobil najít na dálku, přístroj ale aspoň nepůjde nijak zneužít.
Všechny výše uvedené možnosti můžete využít, i když jste už zablokovali co šlo u policie, mobilního operátora i banky. Musí být ale splněné i následující předpoklady:
- Mobil je připojený k internetu (mobilní data nebo Wi-Fi)
- Případný zloděj se nedostal přes zámek displeje
- V mobilu máte povolené vyhledávací funkce
+ pro vyhledání mobilu na mapě musíte mít zapnuté GPS
Pojištění vám zaplatí nový mobil
Pokud vám ukradli mobil spolu s platební kartou a dalšími věcmi a máte pojištění ztráty a krádeže, z pojištění dostanete až 10 000 Kč na nový mobil. Pojištění internetových rizik vás zase ochrání, když se zloděj do mobilu dostane, ukradne vám pomocí něj peníze nebo zneužije osobní data.