Jak a kdy zablokovat kartu? Poznejte rozdíl mezi dočasnou a trvalou blokací
01/2020
Ztracenou nebo ukradenou kartu hned zablokujte – jedině tak máte jistotu, že nepřijdete o peníze. Přečtěte si, jak blokování karty funguje, jak se liší dočasná a trvalá blokace a jak mít jistotu, že se ani daleko od domova neocitnete bez peněz.
Dočasná blokace je jako zámeček na cestovním kufru. Ten taky nenecháte jen tak bez dozoru, přestože se dá kdykoli jednoduše zamknout. Když kartu nosíte v peněžence, s dočasnou blokací se vám nestane, že s ní někde zaplatíte omylem. Doma v šuplíku je pak v bezpečí před dětmi, které by si ji možná chtěly půjčit bez dovolení.
Máte dvě možnosti, jak dočasně zablokovat a odblokovat kartu:
- ČSOB Smart: Platební karty > Blokovat kartu
- Internetové bankovnictví: hlavní menu > Karty > Dočasná blokace
Dočasně zablokovaná karta prakticky okamžitě přestane fungovat pro výběry z bankomatů, pro placení na internetu a kontaktní i bezkontaktní platby. Pokud máte kartu nahranou v Apple Pay, Google Pay nebo Garmin Pay, nezaplatíte ani mobilem.
S dočasně zablokovanou kartou se tedy nedá platit, dokud ji zase neodblokujete. Zároveň ale stále odcházejí platby, které už jsou schválené, třeba měsíční internetové předplatné Spotify a Netflixu nebo online rezervace hotelu.
Když nevíte, kde karta je, zablokujte ji trvale
S trvalou blokací máte oproti dočasné jistotu, že se vám neztratí ani koruna. Jakmile si tedy nejste na beton jistí, že je karta v bezpečí, neváhejte a hned volejte +420 495 800 111. V internetovém ani mobilním bankovnictví trvale zablokovat kartu nejde.
Co znamená trvalá blokace:
- Za zneužití trvale zablokované karty ručí banka, ne vy
- Přestanou se platit služby navázané na kartu a další už schválené platby
- Potřebujete novou kartu, její vydání stojí 300 Kč (pokud nejste pojištění)
- Nejde ji odvolat – i když se karta nakonec najde, stejně si musíte vyřídit novou
- Hotovost vám vydají na pobočce s hotovostními službami, stačí mít občanku
Blokování karty v zahraničí
V cizině to funguje úplně stejně jako v Česku, pro trvalou blokaci voláte na +420 495 800 111. Aby se nemohlo stát, že kvůli ztracené kartě zůstanete úplně bez peněz, je dobré mít v záloze buďto dostatečnou hotovost, anebo druhou kartu, kterou třeba k Plus Kontu máte zdarma.
Když máte fakt smůlu a ocitnete se v zahraničí bez prostředků, ČSOB vás nenechá na holičkách – expresně vám vydá novou plnohodnotnou kartu, pošle do zahraničí kurýrem a do 4 dnů ji máte na recepci hotelu.
Náklady za ztracenou kartu vám pokryje pojištění
S pojištěním ztráty a krádeže máte za pár stovek ročně jistotu, že když o kartu přijdete, nebudete platit za vydání nové. Stejně tak vám pojištění proplatí všechny případné neoprávněné platby, a dokonce i expresní vydání karty, vyřízení nových dokladů nebo mobil a klíče, které vám ukradli spolu s kartou.