Ukažte dětem, že Penězověda není raketová věda
02/2025
Celých 96 % rodičů si myslí, že jsou to oni, kdo nese hlavní odpovědnost za znalosti svých dětí o penězích. Vychází to z našeho průzkumu. Škola skončila až na druhém místě. Cítíte to stejně, ale nevíte, jak své školáky či středoškoláky náročnou látkou provést? Pomůže vám nový vzdělávací portál Penězověda. Pokud vás zajímá víc, čtěte dál. Anebo se rovnou pusťte do prozkoumávání.
Co skrývá Penězověda: Videa, podcasty a spousta dalšího
Video o finanční gramotnosti, to nemusí být uspávací monolog nějakého děsně chytrého pána v kravatě. Penězověda na to jde jinak. Bere si příklad z YouTuberů nebo influencerů na sociálních sítích. Tedy krátká, zábavná a vtipná videa s mladými lidmi. Právě takový formát spolehlivě zaujme vaše děti, dost možná i vás. Koukněte se spolu a pak se pobavte o tom, co jste právě viděli.
Až pak někam povezete děti autem, pusťte jim také podcasty „Tvoje cesta onlinem“. Do nich si sice chytré pány a paní zveme pravidelně, vyvažujeme to ale mladými moderátory a dalšími hosty ve věku vašich dětí. Fajn na našich podcastech je, že jsou dlouhé tak akorát. Jednohubky na plus minus 20 minut. Kromě webu Penězovědy je najdete na Spotify a dalších podcastových platformách.
Formáty našich učebních materiálů jsou zdarma, bez registrace a fungují na mobilu, na počítači a všech dalších zařízeních s prohlížečem a internetem. Pokud vaše děti rády čtou, máme pro ně v Penězovědě také „opravdové“ studijní materiály. Jsou v univerzálním formátu PDF, takže se dají stáhnout a vytisknout, ale také otevřít číst rovnou na mobilu.
Průzkumy: Děti se mají o penězích co učit
Znalosti finanční gramotnosti u dětí postupně rostou. Jde to ale pomalu, což potvrzují i data. O tom, že by toho děti měli vědět víc o hospodaření domácnosti, odpovědném zadlužování, moderních platebních metodách nebo kybernetické bezpečnosti, si uvědomuje 74 % rodičů. Pokud si to myslíte taky, tak s Penězovědou skóre u svých dětí jistě vylepšíte.
Nebudete na to ale sami, víc by se měly zapojit i školy. „Naší společnou vizí je, aby se finanční gramotnost stala pevnou a pravidelnou součástí školní výuky. Kontaktovali jsme proto Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a zahájili diskuse o tom, jak tohoto cíle společně dosáhnout,” říká generální ředitel ČSOB Aleš Blažek s tím, že právě projekt Penězověda bude jedním z prvních kroků.
Zajímají vás podrobněji data z našich průzkumů nebo pohledy našich šéfů? Přečtěte si tiskovou zprávu k Penězovědě.