Falešní bankéři si pro vaše peníze přijdou osobně
04/2025
Tohle se fakt stalo:
V úterý 11. března odpoledne zavolal Sáře z ničeho nic falešný pracovník ČNB. S tím, že si na ni někdo snažil vzít půjčku. Následně se ozval i falešný policista. Potvrdil, že peníze jsou v ohrožení a nadiktoval Sáře, co musí pro jejich záchranu udělat. Ve strachu o své úspory a s důvěrou v policii splnila všechno do puntíku.
Sára převedla všechny peníze ze spořicího účtu na běžný, požádala si o kreditní kartu a půjčku. S údajnými policisty se osobně sešla, odevzdala jim kartu, PIN, dokonce i aktivační kód do Smart klíče. K nám do banky zavolala až po týdnu. Bála se, že když se ozve dřív, bude „mařit vyšetřování“.
Nátlaku podlehnou i silné osobnosti
Proč o tom píšeme pořád dokola? Protože podvodníci okrádají tímto způsobem lidi každý den a jednou z nejlepších zbraní proti nim je prevence. Věříme, že když si příběh přečtete a podvodníci na vás zkusí něco podobného, rozsvítí se vám v hlavě varovná kontrolka. A na rozdíl od Sáry nepodlehnete.
V našem případě ani nešlo o typickou oběť podobných podvodů, Sáře je teprve 27 let. Přesto nedokázala ustát všechnu tu manipulaci a psychologický nátlak. Stres a strach o úspory vám brání uvažovat rozumně a všechno se děje hrozně rychle. Odolat je zkrátka těžší, než si myslíte, dokud to nezažijete.
Pokud vám někdo zavolá a tvrdí, že je z banky nebo od policie, klidně zavěste a zavolejte policii nebo do banky sami. Proklikejte si také náš web o internetových podvodech www.csob.cz/branteserozumem. Najdete tam jak příklady útoků, tak tipy, jak se bránit. Doporučujeme také zkouknout následující díl seriálu České televize „Tohle radši nezkoušejte“, na kterém jsme spolupracovali.