Podcast Respekt, planeto!
Podcast Respekt, planeto!
Podcast pochází z dílny ČSOB a připravili jsme jej především pro starší žáky ZŠ a mladší studenty SŠ. Ale ocení jej každý, kdo chce ušetřit peněženku a ruku v ruce s tím i naši planetu. Všechny epizody vznikly ve spolupráci s Českou asociací science center, stejně jako podcast Tvoje cesta #onlinem.
Všech 5 epizod moderuje energický student VŠ Lukáš Mada a v jednotlivých dílech odborníci na slovo vzatí a děti školou povinné rozebírají udržitelnost. Tedy způsob, jak se chovat k našemu prostředí všímavě a jak šetřit drahocenné zdroje, tak aby se nám tu všem dobře žilo. Čekej šetřicí tipy, triky & rady!
A proč tu vůbec podcast je? Ukazuje se, že přece jen nějaký ten vliv lidé na klima na naší planetě mají. Na jediné planetě, co máme! Občas ale není „easy“ se v záplavě informací vyznat a ještě horší je získat přehled, co tedy vlastně dělat... Takže vypnout social, dát sluchátka a uši k poslechu nastražit! Play »
Podcast si můžeš pustit na stránce níž anebo na své oblíbené platformě
Moderátor a hostující odborníci
- Lukáš Mada: moderátor, student Univerzity Palackého v Olomouci, pracuje pro Pevnost poznání
- René Jirmus: doktorand Regionální geografie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého
- Kateřina Jaremčuková: magistra geografie z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého
- Adam Stražovec: doktorand Regionální geografie na Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého
Epizody podcastu
#01 Voda: Protože každá kapka se počítá
Hosté: studenti Julie, Jakub a Filip + odborník René Jirmus
Bez ní prostě není život možný. Tvoří ¾ planety, 60 % každého z nás. Používáme ji na milion způsobů. Víte, kolik jí spotřebuje takový průměrný Evropan? A kolik Čech? Nebo kolik je jí třeba potřeba na jediné spláchnutí? Krom toho se podíváme i na vodní stopu džín, masa či čokolády. Ač by se mohlo zdát, že je vody dost, opak se stává pravdou. Sice máme technologie, ale rozhodně je nutné jí i začít šetřit. Šetřit vodou = šetřit přírodu a peněženku! Jak na to?
#02 Jídlo: Pestře, chutně, s rozumem
Hosté: studenti Julie, Jakub a Filip + odbornice Kateřina Jaremčuková
Dobroty i běžné potraviny dovážené přes půl planety jako mořské plody, exotické ovoce nebo třeba i jen obyčejné brambory? Zjistěte, proč je udržitelnější lokální produkce než ta, co cestuje z předalekých míst. A proč se občas zamýšlet i nad tím, kolik zdrojů jídlo stojí? Zároveň neopomene ani jeden ze zásadních problémů u jídla, a to ten, že ho dost vyhazujeme... a často zbytečně! Tak klik na „▶️“ & nasosej tipy, jak se chovat, že ušetříš Zemi i peníze.
#03 Nákupy: Když je méně opravdu více
Hosté: studenti Julie, Jakub a Filip + odborník René Jirmus
V čem je zakopaný problém #1 celosvětově oblíbeného „šopování“? Je samozřejmě nejeden, ale jedním z těch nej je nadprodukce věcí a s tím související obaly a doprava. Přitom za nákupy často utrácíme těžce vydělané výplaty. Co to má za důsledky? Probereme nejen to, ale mrkneme se na zub i vodní stopě, udržitelnému oblečení, odpadu, značkovému greenwashingu, recyklaci, tzv. zelenému chování, ... a samo, že nahodíme i tipy, co s tím! Let’s „play“.
#04 Doprava: Tak kam, čím a jak vyrazit?
Hosté: studenti Julie a Jakub + odborník Adam Stražovec
Nikoho asi nepřekvapí, že taková doprava má na svědomí pěkný kus koláče emisí, které naše klima „rozbourávají“. Kolik z toho má na svědomí ta silniční? A proč je problém automobilismus jako takový? Probereme i to, zda bude spásou často zmiňovaná elektromobilita nebo jestli náhodou už teď neexistuje levnější a dostupnější moto-přístup. A nezapomínat, že se přepravují nejen lidé, ale i zboží. Tak jak teda? Musíme všichni vytáhnout koloběžky, nebo...?
#05 Energie: Pěkně nabitá problematika
Hosté: studenti Julie a Jakub + odborník Adam Stražovec
Zaklínadlo „udržitelná energie“ zní dost dobře, ale co přesně se za ním skrývá? Jde hlavně o to nečerpat všechny zdroje na dřeň a trochu se chovat. Jenže které podporovat a jak? Dotkneme se i otázky, zda jsou ty fosilní opravdu takový problém a co odborník na přínosy a rizika elektřiny z jádra. Navíc probereme i energetický mix ČR a jak ho namíchat lépe. Plus nabídneme triky na snížení spotřeby elektřiny doma. Menší spotřeba ⇢ víc $$$ v peněžence!
Podcast vznikl při programu Finančního vzdělávání
Od roku 2016 nabízíme českým školám program Finanční a digitální vzdělávání ČSOB pro školy. Do něj je zapojeno přes 500 našich zaměstnanců, kteří bezmála ve 4 stovkách škol odučili přes 50 000 školáků. Chcete přihlásit svou školu? Napište nám na financnigramotnost@csob.cz.
Mohlo by vás dále zajímat
Podcast Tvoje cesta #onlinem
V rámci programu ČSOB pro školy jsme se science centry připravili 10dílný podcast. Moderuje ho energický student, hosty jsou studenti a odborníci z praxe. Příjemný poslech!
Česká asociace science center
Tento podcast o udržitelnosti vznikl ve spolupráci ČSOB a zmíněné asociace. Science centra jsou jedinečná místa, kde se věda stává zábavou pro miliony návštěvníků.
Animovaný seriál Respekt, planeto!
V seriálu se dozvíte, proč a jak šetřit peníze i planetu. Na energiích, vodě, jídle, při nákupech i v dopravě. Zkrátka jak se chovat k našemu prostředí všímavě a udržitelně.