Umělá inteligence

Umělá inteligence

Umělá inteligence se v rukou podvodníků stává děsivým nástrojem, protože jim umožňuje páchat kyberpodvody mnohem snadněji, rychleji, efektivněji a věrohodněji. Díky ní umí napodobit hlas či video se známou osobností. To pak zneužijí například k nalákání důvěřivců na falešnou investici. Je třeba se mít na pozoru a uvědomit si, že to, co vidím na obrazovce, nemusí být vždy pravda a je třeba si vše ověřovat z více zdrojů.

Umělá inteligence nám může v mnoha ohledech výrazně pomáhat, ale pokud neznáme její možnosti, může nám také uškodit – zejména když ji zneužijí podvodníci. Už dnes se setkáváme s množstvím podvodných reklam, které slibují bezpečné investice s pohádkovým výnosem. Tyto reklamy jsou však stále častěji doprovázeny fiktivními videi zpravodajství a výpověďmi známých osobností, které mají lákat například na investice. Všechno je však jen fikce. Tato videa bývají upravena pomocí technologií, jako je deepfake, kdy pachatelé dokáží vytvořit falešná prohlášení, která tyto osobnosti ve skutečnosti nikdy nevyslovily. Provedení těchto manipulací je čím dál dokonalejší a je jen otázkou času, kdy už nebude možné spolehlivě rozlišit, co je a co není reálné. Představte si, že vám zavolá někdo, komu plně důvěřujete, ale ve skutečnosti to bude jen napodobenina s uměle vygenerovaným hlasem. Do budoucna bude více než důležité si vše ověřovat z více na sobě nezávislých zdrojů.

Jak podvod poznáte

  • Videa nebo hlasové záznamy působí podezřele v detailech, například v pohybu rtů, gestech a intonaci hlasu.
  • Telefonáty generované umělou inteligencí jsou většinou neočekávané a podezřelé nebo málo věrohodné.
  • Umělá inteligence nedokáže správně reagovat na důvěrnou otázku, na níž by znal odpověď skutečný volající.

Co dělat

  • Buďte v obraze a průběžně se zajímejte o to, co moderní technologie umožňují.
  • Nestyďte se zeptat mladších – kamarádů, dětí, vnuků.
  • Přistupujte opatrně k čemukoliv, co řešíte on-line – nikdy nevíte, kdo skutečně stojí na druhé straně.
  • V on-line prostředí slepě nevěřte všemu, co vidíte a slyšíte.
  • Vše si ověřujte z více na sobě nezávislých zdrojů.
  • Buďte přiměřeně podezřívaví.

Podívejte se na díl ze seriálu „Tohle radši nezkoušejte!“, který se věnuje této problematice

Video cover

Reálný příběh oběti

Leoš, 48 let, řidič autobusu

Od malička jsem měl sen, že si koupím pořádné terénní auto. Ale i když jsem pořád šetřil, pořád jsem neměl dost peněz. Jednou na mě na internetu vyskočil příspěvek, kde ve zpravodajství mojí oblíbené televize mluvili o tom, jak zbohatnout přes investice. A dokonce to doporučoval i pan prezident! Pod tou zprávou byly i samé pozitivní komentáře. Taky jsem chtěl zbohatnout. Vyplnil jsem na sebe kontaktní údaje a pak už se to všechno rozjelo. Bohužel jsem jen žil v iluzi, jak mi zisky stoupají a posílal jsem tam další a další peníze. Všechny moje úspory. Něco jsem si i půjčil. Místo vytouženého auta mám teď obří dluhy. Zprávy i pana prezidenta vyrobila umělá inteligence. Už teď nevím, čemu věřit.