Podvodné sms a e-maily
V každém on-line bazaru se pod falešnými účty mohou pohybovat podvodníci. Jedni prodávají atraktivní zboží za neuvěřitelně výhodnou cenu, ale místo zboží pak dostanete prázdnou krabici a přijdete o peníze. Ti druzí mají zdánlivě zájem o vámi nabízené zboží, ale ve skutečnosti z vás, pod záminkou přijetí platby, vylákají údaje o platební kartě či přístupy do internetového bankovnictví.
Nejen nákup zboží na internetu je rizikový, ale i prodej. Pachatele předstírají zájem o vaše zboží s tím, že vám zašlou odkaz na webovou stránku s formulářem, kam máte zadat citlivé bankovní informace. Může jít o informace z vaší platební karty, nebo přístupové údaje do vašeho internetového bankovnictví. S tím, že vám pachatel zašle touto cestou peníze na váš účet. Je to ale pouze phishing (zaslání odkazu s falešným odkazem, například na web přepravní společnosti nebo přihlašovací stránky banky), kdy jsou cílem pachatele právě tato velmi citlivá bankovní data. Když něco přes internet prodáváte, tak kupujícímu plně dostačuje, když zná číslo vašeho bankovního účtu. V případě nákupu zboží přes různé internetové bazary je to především o ostražitosti. Pozor zejména na nabídky atraktivního zboží za výrazně nižší ceny, než jsou obvyklé. Zde je dobré sledovat recenze o prodávajících, a to jak na té konkrétní bazarové platformě, tak i jinde. Například na stránkách podvodnabazaru.cz. Když to půjde, tak raději volte možnost fyzického předání. Případně na dobírku.
Jak podvod poznáte
- Profil prodávajícího nebo kupujícího podvodníka je zpravidla bez důvěryhodné historie.
- Prodávající nabízí luxusní zboží za velmi atraktivní až nereálnou cenu.
- Kupující se ozývá na nabídku velmi rychle po jejím zveřejnění. Je velmi ochotný a nabízí zaplacení předem a vyzvednutí prostřednictvím kurýra přepravní firmy. Zašle vám svůj vlastní odkaz na webové stránky pro přijetí platby nebo potvrzení zásilkové služby.
Co dělat
- Prověřujte si historii prodávajícího i kupujícího.
- Využít můžete například stránku podvodnabazaru.cz.
- Buďte zdravě nedůvěřiví k atraktivním cenám za luxusní zboží.
- Neklikejte na žádné neověřené odkazy a nic na nich nevyplňujte.
- Pokud máte sebemenší podezření, vyzvěte protistranu k fyzickému předání, zaslání peněz na účet nebo dobírce.
Reálný příběh oběti
Monika, 29 let
Nedávno jsem prodávala starší kočárek po mé dceři. Za peníze z prodeje jsem jí chtěla koupit něco hezkého. Netrvalo to dlouho a ozval se mi nějaký pán, že má o zboží zájem. Měla jsem radost, že to jde tak rychle. Napsal mi, že se postará i o dopravu a poslal mi odkaz na přepravní společnost. Stačí prý vyplnit jen mou adresu a do platební brány informace o mém účtu, přes kterou mi pošle peníze. Přišlo mi to zvláštní, ale říkala jsem si, že přece nic nekupuji, ale prodávám. Co se mi může stát? Stalo. Večer jsem zjistila, že mi z účtu zmizelo 320.000 Kč. Uvědomila jsem si, že jsme vlastně pachateli všechny své přístupové údaje sama napsala a přístup potvrdila v rámci falešné platební brány. Neověřila jsem si správnost odkazu…