Podvodné investice

Podvodné investice

Zahlédnete reklamu na výhodné investice bez rizika s neuvěřitelnými výnosy za velmi krátkou dobu. Mnohdy se opírají o známou osobnost nebo logo známé instituce. Zaregistrujete se a za chvíli vám volá makléř. Mluví přesvědčivě. Dokonce nabízí pomoc, stačí si stáhnout aplikaci pro vzdálenou správu počítače. Zkusíte to s malou částkou a ono to funguje a za chvíli nemáte na účtu nic.

Na internetu se často objevují lákavé reklamy na zdánlivě výhodné investiční příležitosti, které mohou být doprovázeny doporučeními od známých osobností nebo institucí. Jde buď o psané články nebo také o videa, která bývají ale upravena pomocí technologií jako deepfake, kdy pachatelé dokáží vytvořit falešná prohlášení, která tyto osobnosti ve skutečnosti nikdy neřekly. V této fázi podvodníci obvykle usilují o získání vašich kontaktních údajů. Následně vás kontaktuje falešný „investiční poradce“, který vás manipuluje k investici co největšího množství peněz a pokud vás nepřesvědčí, zkusí navrhnout, ať nejprve investujete nižší částky. Podvodníci často odkazují na zdánlivě propracovanou investiční platformu, která však může být pouze demo verze – vaše peníze ve skutečnosti neinvestujete, ale posíláte přímo pachateli. V některých případech vás mohou manipulovat i k předání finančních prostředků osobně kurýrovi nebo k instalaci programu na vzdálený přístup do vašeho zařízení, což pachatel může následně zneužít. Podvod lidé často odhalí až ve chvíli, kdy se pokusí vybrat svůj vklad a výnosy, ale „investiční poradci“ po nich vyžadují další vklady a odmítají výplatu. K podvodu může dojít i prostřednictvím přímého telefonátu. Podvodníci vám mohou tvrdit, že u nich máte finanční prostředky z údajné minulé investice, a mohou vás i agresivně tlačit k umožnění vzdáleného přístupu nebo k uhrazení poplatků. Pozor, podvod zde nemusí končit – pachatelé se mohou po určité době opět ozvat a vydávat se za právnickou firmu, která vám údajně pomůže vrátit ztracené investice. Ve skutečnosti jde jen o další fázi podvodu.

Jak podvod poznáte

  • Nabízí velmi atraktivní, až nereálné zhodnocení v krátkém čase.
  • Zneužívá jména, fotografie či uměle vytvořená videa známých osobností či loga firem.
  • Požadují, abyste si do počítače nebo mobilu stáhli aplikaci na vzdálenou správu vašeho zařízení.
  • Donekonečna vás přesvědčují o výhodnosti a časovém omezení investiční příležitosti.
  • Nedoporučují nebo přímo zakazují kontaktovat či komunikovat s vaší bankou.

Co dělat

  • Nevěřte pohádkám o rychlém, bezrizikovém a závratném zbohatnutí.
  • O investicích se poraďte s bankou nebo certifikovaným makléřem a vzdělávejte se v této oblasti, než se pustíte do investování.
  • Nikdy si nestahujte do svého zařízení aplikace na vzdálenou správu, otevíráte tak přístup ke svým údajům podvodníkům.
  • V případě pochybností se poraďte v rodině a kontaktujte svoji banku.

Podívejte se na díl ze seriálu „Tohle radši nezkoušejte!“, který se věnuje této problematice

Video cover

Reálný příběh oběti

Karel, 37 let, obchodní zástupce

Obětí podvodu mi nikdy nebylo líto – naopak. Říkal jsem si, že si za to můžou sami a blbost se má trestat. Jenže pak jsem se rozhodl investovat. Vyskočila na mě zajímavá reklama, která mi nabízela pohádkové zhodnocení peněz. Nabídka byla navíc časově omezená. Řekl jsem si, že mám štěstí a zaregistroval se. Brzy mi volal finanční poradce a všechno, co mi říkal, dávalo smysl. Nejdřív jsem byl opatrný a poslal jen 5.000, ale když jsem viděl ty výnosy, posílal jsem tam víc a víc – zhruba půl milionu. Když jsem ale chtěl peníze vybrat, začalo se to komplikovat. Pořád jsem musel platit další a další poplatky… Brzy jsem pochopil, že celá ta aplikace byla podvodná a ke svým penězům se už nedostanu. Chtěl jsem vzít rodinu k moři, ale tam se už asi nepodíváme.