Kyberšikana
Jde o šikanu využívající k zesměšňování, ponižování či vydírání informační a komunikační technologie. Agresivita útočníka je zde umocněna zdánlivým pocitem anonymity a fyzického odstupu od oběti. Většinou začíná zesměšňováním či urážkami na sociálních sítích. I v digitálním světě je třeba si své soukromí pečlivě chránit a přátele si vybírat stejně obezřetně jako v tom reálném.
Kyberšikana bývá často spojována s „klasickou“ šikanou, jedná se o šikanu prostřednictvím informačních a komunikačních technologií. Útočník se cítí v prostředí internetu v bezpečí a anonymně. K útoku může využít nepřeberné množství prostředků. Mnohdy útočník svou oběť reálně nezná. Mezi nejobvyklejší projevy patří zasílání výhružných zpráv, vytváření fotografií, videí a účtů na sociální síti, kde jsou oběti uráženy či zesměšňovány. Happy slapping je jedna z nejzávažnějších forem kyberšikany, v rámci tohoto skupinka útočníku napadne fyzicky svou oběť, toto napadení je natáčeno na mobilní telefon a poté sdíleno v prostředí sociálních sítí. Příkoří tohoto závažného jednání tedy prožívá oběť dvakrát, a to v rámci samotného útoku a posléze jeho sdílením. Kyberšikana může začít nevinou srandou, která však může mít pro samotnou oběť nedozírné následky. V některých případech si ani pachatel nemusí uvědomit, jaké následky má jeho jednání, protože to nevidí.
Jak kyberšikanu poznáte
- Komunikace obsahuje zesměšňující, urážející, případně agresivní tón a výrazy.
- Útočník vás vydírá tím, že zneužije vaše fotografie nebo videa, které jste s ním v minulosti nasdíleli.
- Agresor se snaží o převahu nad obětí tím, že vtahuje do urážek či zesměšňování oběti co nejvíce lidí, kteří je sdílí.
- Útočník vytváří v oběti pocit bezvýchodnosti, pocitu, že když se někomu svěří nebo si řekne o pomoc, ještě více si tím ublíží.
Co dělat
- Nesdílejte fotografie či videa s neznámými lidmi, i když jste s nimi v kontaktu třeba delší dobu.
- Nenechte se nutit do věcí a činností, které byste v reálném životě nikdy neučinili.
- Pamatujte, že cokoliv veřejně nasdílíte na internetu, na internetu zůstává a je snadno zneužitelné hned nebo v budoucnosti.
- Nebojte se svěřit přátelům, rodičům, učitelům, případně vyhledat odbornou pomoc.
- Kyberšikanu řešte co nejdříve, není na co čekat, problém se v čase zpravidla jen prohloubí.
Reálný příběh oběti
Karolína, 12 let, žákyně ZŠ
Ráda hraju florbal. Snažím se k nám do týmu nalákat další holky, tak jsem začala sdílet storýčka z tréninků a zápasů. Všechno mi lajkoval a komentoval nějaký Lukáš. Neznala jsem ho, ale sledoval mě na instáči. A jednou mi napsal. Psali jsme si asi měsíc. Moc se mi líbil a chtěla jsem s ním chodit. Jednou mi napsal, že mu mám poslat nějakou nudesku, jenom pro něj. Já se ale styděla, a tak jsem mu poslala fotku z koupelny, kde jsem v ručníku. Ale on chtěl něco, kde budu nahatá. No a pak chtěl další a další… Když jsem to chtěla skončit, vyhrožoval, že to všechno pošle kámošům, spolužákům i rodičům. Nakonec okopíroval můj účet a fakt tam ty fotky postnul… Viděli to všichni… Chtěla jsem se zabít. Byla to blbost důvěřovat cizímu člověku. Dneska už si dávám pozor na to, s kým si píšu.