Kyberšikana

Kyberšikana

Jde o šikanu využívající k zesměšňování, ponižování či vydírání informační a komunikační technologie. Agresivita útočníka je zde umocněna zdánlivým pocitem anonymity a fyzického odstupu od oběti. Většinou začíná zesměšňováním či urážkami na sociálních sítích. I v digitálním světě je třeba si své soukromí pečlivě chránit a přátele si vybírat stejně obezřetně jako v tom reálném.

Kyberšikana bývá často spojována s „klasickou“ šikanou, jedná se o šikanu prostřednictvím informačních a komunikačních technologií. Útočník se cítí v prostředí internetu v bezpečí a anonymně. K útoku může využít nepřeberné množství prostředků. Mnohdy útočník svou oběť reálně nezná. Mezi nejobvyklejší projevy patří zasílání výhružných zpráv, vytváření fotografií, videí a účtů na sociální síti, kde jsou oběti uráženy či zesměšňovány. Happy slapping je jedna z nejzávažnějších forem kyberšikany, v rámci tohoto skupinka útočníku napadne fyzicky svou oběť, toto napadení je natáčeno na mobilní telefon a poté sdíleno v prostředí sociálních sítí. Příkoří tohoto závažného jednání tedy prožívá oběť dvakrát, a to v rámci samotného útoku a posléze jeho sdílením. Kyberšikana může začít nevinou srandou, která však může mít pro samotnou oběť nedozírné následky. V některých případech si ani pachatel nemusí uvědomit, jaké následky má jeho jednání, protože to nevidí.

Jak kyberšikanu poznáte

  • Komunikace obsahuje zesměšňující, urážející, případně agresivní tón a výrazy.
  • Útočník vás vydírá tím, že zneužije vaše fotografie nebo videa, které jste s ním v minulosti nasdíleli.
  • Agresor se snaží o převahu nad obětí tím, že vtahuje do urážek či zesměšňování oběti co nejvíce lidí, kteří je sdílí.
  • Útočník vytváří v oběti pocit bezvýchodnosti, pocitu, že když se někomu svěří nebo si řekne o pomoc, ještě více si tím ublíží.

Co dělat

  • Nesdílejte fotografie či videa s neznámými lidmi, i když jste s nimi v kontaktu třeba delší dobu.
  • Nenechte se nutit do věcí a činností, které byste v reálném životě nikdy neučinili.
  • Pamatujte, že cokoliv veřejně nasdílíte na internetu, na internetu zůstává a je snadno zneužitelné hned nebo v budoucnosti.
  • Nebojte se svěřit přátelům, rodičům, učitelům, případně vyhledat odbornou pomoc.
  • Kyberšikanu řešte co nejdříve, není na co čekat, problém se v čase zpravidla jen prohloubí.

Podívejte se na díl ze seriálu „Tohle radši nezkoušejte!“, který se věnuje této problematice

Video cover

Reálný příběh oběti

Karolína, 12 let, žákyně ZŠ

Ráda hraju florbal. Snažím se k nám do týmu nalákat další holky, tak jsem začala sdílet storýčka z tréninků a zápasů. Všechno mi lajkoval a komentoval nějaký Lukáš. Neznala jsem ho, ale sledoval mě na instáči. A jednou mi napsal. Psali jsme si asi měsíc. Moc se mi líbil a chtěla jsem s ním chodit. Jednou mi napsal, že mu mám poslat nějakou nudesku, jenom pro něj. Já se ale styděla, a tak jsem mu poslala fotku z koupelny, kde jsem v ručníku. Ale on chtěl něco, kde budu nahatá. No a pak chtěl další a další… Když jsem to chtěla skončit, vyhrožoval, že to všechno pošle kámošům, spolužákům i rodičům. Nakonec okopíroval můj účet a fakt tam ty fotky postnul… Viděli to všichni… Chtěla jsem se zabít. Byla to blbost důvěřovat cizímu člověku. Dneska už si dávám pozor na to, s kým si píšu.