Já, podvodník?

Já, podvodník?

Dávejte pozor na inzeráty s nabídkou práce, kterou zvládnete z domova při mateřské nebo při studiu na škole. Za určitý úkon (například lajkování videí) vám nabídnou podíly z transakcí, které převedou přímo na váš účet, část peněz si necháte a část peněz převedete dál – zní to jako skvělý přivýdělek? Ve skutečnosti ale jde o praní špinavých peněz. Místo výplaty dostanete jako bílý kůň zápis do trestního rejstříku.

Legalizace výnosů z trestné činnosti je nedílnou součástí téměř každého podvodného jednání v on-line prostoru. Podvodníci potřebují přesunout peníze od oběti k sobě, ale samozřejmě si je nenechají posílat na své vlastní bankovní účty. Zde do hry vstupují tzv. legalizátoři. V on-line prostředí, ale i v reálném světě, se můžete snadno ocitnout v situaci, kdy někdo potřebuje převést finanční prostředky přes váš bankovní účet. Pachatelé si vymýšlejí různé záminky – například vám mohou nabídnout zdánlivě jednoduchou brigádu a ujišťovat vás, že nejde o nic protiprávního, ale jen o přeposílání finančních prostředků z obchodů s kryptoměnou nebo o transakce související s hazardem. V takových případech byste však měli být vždy obezřetní – nikdy totiž nevíte, odkud peníze pocházejí. Mohlo by se jednat o výnosy z trestné činnosti, a pokud transakce proběhnou přes vás, riskujete, že se dopustíte trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Tento čin je podle českého práva trestný i v případě nedbalosti. Podvodníci vás mohou využít i pro výběry hotovosti v bankomatech nebo pro osobní přebírání peněz přímo od podvedených osob. Nepodlehněte a nestanete se tzv. bílým koněm.

Jak podvod poznáte

  • Nabídka atraktivního přivýdělku je podmiňována využitím vlastního účtu nebo založením nového bankovního účtu.
  • Za práci dostanete zaplaceno mnohem víc, než odpovídá zvyklostem a podle instrukcí máte po odečtení vaší provize poslat zbytek na jiný účet.
  • Přivýdělek není nabízen přes tradiční servery nabízející práci, ale prostřednictvím těžko ověřitelných účtů sociálních sítí či anonymními osobami v rámci komunikačních platforem či inzerátů.
  • Zničehonic se vám na účtu objeví peníze, které nečekáte.

Co dělat

  • Nevěřte nabídkám práce z podezřelých zdrojů.
  • Nikdy neumožňujte neznámým osobám provádět transakce přes váš účet.
  • Pokud vám na účet dorazí peníze, které neočekáváte, kontaktujte svoji banku.
  • Podezřelé nabídky přivýdělku dál nesdílejte, naopak před nimi své okolí varujte.

Podívejte se na díl ze seriálu „Tohle radši nezkoušejte!“, který se věnuje této problematice

Video cover

Reálný příběh oběti

Daniel, 23 let, student na VŠ

Studoval jsem výšku a potřeboval peníze. Na netu jsem našel super brigádu – jednoduchá práce z domova s velkými zisky. Stačilo mít jenom vlastní bankovní účet a druhý jsem si měl ještě založit. Ptal jsem se, jestli to není něco nelegálního, ale ten manažer tvrdil, že se nemám čeho bát. Prý je běžná praxe. Na můj účet budou chodit peníze a já je mám jednoduše posílat dál anebo vybírat v hotovosti. Z každé transakce jsem měl 5 procent. Bomba. Jenže pak mě sbalila policie… přímo na koleji. Byl jsem bílý kůň a přišili mi legalizaci výnosů z trestné činnosti z nedbalosti. Teď mám strach z trestu. Školu už asi nedodělám…