Dárky tentokrát jinak
Vlastní výroba
Dárky zvané samo-domo mají několik výhod: osobitý punc, každý je originál a mají minimální ekologickou stopu, protože neputovaly přes půl světa. V prosinci už asi nezvládnete udělat marmeládu z čerstvých jahod, ale třeba citronovou nebo pomerančovou verzí určitě uděláte radost. Úsměv na rtech u obdarovaného jistě vykouzlí batikované tričko, upletená šála nebo teplé ponožky. Doslova zeleným dárkem bude vypěstovaná pokojovka (stačí rozsadit stávající). Na internetu najdete i návodné tutoriály, jak doma vyrobit balzám na rty, bombu do koupele nebo třeba bonbony proti kašli.
Dřevěné dárky vyhrávají
- Plastové výlisky pro děti můžete nahradit dřevěnými hračkami napuštěnými včelím voskem (ze dřeva v FSC kvalitě)
- Darujte voucher na zasazení ovocného (1 000 Kč) nebo listnatého stromu (3 000 Kč)
- Podpořte vysazení stromu někde ve vaší blízkosti (např. Dačice, Opočno, Kunštát, Jíloviště) - přispět můžete libovolně, jedna sazenička stojí 25 korun
- Směs pro les, tak se jmenuje sada 32 karet s praktickými tipy, jak pomoci stromům kolem nás – podpoříte tím kampaň Hnutí duha nazvanou Zachraňme lesy
Na poslední chvíli
Než se na Štědrý den vřítíte do obchoďáku nebo nedej bože na pumpu s touhou ještě ukořistit nějaký ten dárek, radši si sedněte k počítači a pořiďte poukázku. Můžete věnovat třeba permanentku do posilovny nebo do divadla. Krásným překvapením může být online kurz, ať už odborný nebo zájmový, z platforem typu Naučme se nebo Seduo.
Víte-li, že obdarovaný má rád zvířata, jistě zabodujete s voucherem na noční výpravu do pražské ZOO. V té ústecké se můžete starat o slony, v liberecké zase o šelmy. Ve Dvoře Králové nad Labem si zahrajete na zvířecího kuchaře a brněnská ZOO láká na procházku s alpakou. Když už jsme u těch zvířecích dárků – co třeba koupit tričko s roztomilou psí nebo kočičí ilustrací a zároveň pomoci útulkům?
A ještě něco nakonec…
Balení dárků je součástí překvapení, ale i to se dá zařídit udržitelně. S barevnými mašlemi vypadají krásně krabičky zabalené do novin. Na menší dárky se dají použít nezmuchlané papíry z loňska, ovšem originální cestu volí Japonci. Jejich tradiční forma balení se jmenuje furoshiki - krabice i tzv. měkké dárky jednoduše zahalí kusem látky, zavážou cípy a přidají cedulku se jménem. Báječně se k tomu hodí různě velké šátky a šály nebo zbytky látek.